اعلام فهرست ده‌گانه نامزدهای مورد حمایت اصولگرایان برای ریاست جمهوری

اصلاح‌طلبان معرفی نامزدهایشان را از هفته آینده آغاز می‌کنند


گروه سیاسی/ شورای وحدت اصولگرایان به‌عنوان تشکلی که طیف گسترده‌تری را از فعالان این جریان سیاسی شامل می‌شود کاندیداهای اصلی مورد حمایت خود را در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد.
با وجود اصرار اصولگرایان به نامزدی سید ابراهیم رئیسی، منوچهر متکی سخنگوی شورای وحدت گفت که آیت‌الله محمد علی موحدی کرمانی، رئیس جامعه روحانیت مبارز برای 10 کاندیدا شامل «محمد باقر قالیباف، سید ابراهیم رئیسی، محسن رضایی، سعید جلیلی، حسین دهقان، علی نیکزاد، حسین قاضی‌زاده هاشمی، عزت‌الله ضرغامی، رستم قاسمی و سعید محمد» برای ارائه برنامه‌هایشان نامه نوشته است.
فهرستی که در آن کفه ترازو به نفع کاندیداهای با سابقه نظامی سنگینی می‌کند؛ از قالیباف و رضایی و ضرغامی که در گذشته رخت رزم از تن بیرون کرده‌اند تا حسین دهقان و سعید محمد که هنوز بیشتر زیر سایه عنوان سرداری سپاه شناخته می‌شوند. به گزارش تسنیم، سعید محمد دیروز درباره حضورش در انتخابات با بیان اینکه «آقای رئیسی گفتند که قصد ورود به انتخابات را ندارند» گفت که در صورت حضور رئیسی در انتخابات به او کمک می‌کند چون اولویت عدم انشقاق است.
او با این احتمال که تأیید صلاحیت می‌شود و در این راستا سعی کرده با اعضای شورای نگهبان خصوصاً فقها جلسه داشته باشد، درباره رابطه‌اش با تشکل‌های ائتلافی اصولگرایان گفت:«شورای وحدت از ما دعوت کرده که برنامه خود را ارائه دهیم.
دعوت شورای وحدت را قبول می‌کنیم، اما نحوه اجماع را نه براساس تحمیل اشخاص، که براساس نظرسنجی‌های نزدیک انتخابات انجام خواهیم داد.
شورای ائتلاف هنوز از ما دعوت نکرده است.»
معرفی نامزدهای جبهه اصلاحات از هفته آینده
اصلاح‌طلبان هم فرایند معرفی نامزدهای مورد حمایت خودشان را از هفته آینده آغاز می‌کنند.
به گزارش ایسنا، جواد امام از اعضای جبهه اصلاحات ایران با اعلام این خبر درباره سازوکار انتخاب نامزد اصلاح‌طلبان در جبهه اصلاحات گفت: نامزدها با حداقل نظر یک سوم اعضای حقیقی و حقوقی جبهه معرفی شده و در فرایندی برنامه‌های آنها بررسی می‌شود و در نهایت با رأی دو سوم اعضای جبهه اصلاحات، نامزد نهایی مشخص خواهد شد.
او در پاسخ به این پرسش که شانس کدام نامزد اصلاح‌طلب برای معرفی به مردم از سوی جبهه اصلاحات بیشتر است، گفت: نمی‌توان از حالا پیش‌بینی کرد.
این مسأله به آمادگی نامزدها در درجه اول و در درجه دوم به معرفی آنها توسط یک سوم اعضای جبهه اصلاحات و در نهایت پذیرش آنها بستگی دارد.
محمود صادقی دبیر کل انجمن مدرسین دانشگاه‌ها از دیگر اعضای جبهه اصلاحات نیز در گفت‌و‌گو با ایلنا بر تصمیم این جبهه برای معرفی نامزدی که الزاماً متعهد به گفتمان اصلاح‌طلبی باشد تأکید کرد. او درباره عدم شرکت سید حسن خمینی در انتخابات نیز گفت: با‌ وجود اینکه ایشان ظرفیت بالایی داشتند و مطرح شدن ایشان نیز در جامعه موج جدیدی ایجاد می‌کرد، باید گفت که کاندیداتوری ایشان در جبهه اصلاحات ایران هنوز مطرح نشده بود یعنی جبهه اصلاحات اساساً هنوز وارد مصادیق نشده بود و تنها یکی از اعضای جبهه اصلاحات به طور مشخص حزب مجمع ایثارگران، در نظر داشت که سیدحسن خمینی را به‌عنوان کاندیدای خود معرفی کنند.


آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7607/3/574754/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر