حکایت تنهایی محیط‌ زیست و دست‌های خالی بانیان طبیعت ایران ناتمام است

پیکر دو محیطبان زنجانی در خاک آرام گرفتزهرا کشوری
خبر‌نگار
شکارچیان به محیطبانان مهدی مجلل و میکائیل هاشمی تیر خلاص زدند. این دو محیطبان محافظان آهوهای منطقه حفاظت شده فیله خاصه زنجان بودند. عصر روز دوشنبه هفته جاری محیط ‌زیست به اندازه دو محیطبان جوان تنها شد. با این حادثه تلخ تعداد شهدای محیطبان و جنگلبان در چهار دهه گذشته به ۱۶۰ نفر رسید.
در ۴۰ سال گذشته بیش از ۴۰۰ نفر از محیطبانان نیز مضروب ، مجروح و دچار نقص عضو دائم شده‌اند؛ اما چگونگی شهادت این دو محیطبان در زمره تلخ‌ترین اتفاقاتی است که در محیط ‌زیست، ایران به چشم دید. هرچند داستان تلخ و دردناک محیطبانان و جنگلبانانی که خودشان را فدای جنگل‌های هیرکانی و زاگرسی، مرال‌ها و شوکاها، یوزها و پلنگ‌ها، آهوها و جزیره کبک‌ها و تیهو‌ و... کردند، کم نیست. هنوز جامعه نحوه شهادت تلخ «ناصر پیروی» محیطبان و رئیس جنگلبانی ماسال را از خاطر نبرده است. در آن حادثه تلخ مافیای چوب او را ربود و با آنکه اسلحه داشت اما گردن او را با تیغ تیز موکت‌بری‌ برید تا او را زجرکش کند. ناصر پیروی حاضر نشده بود با آنها برای قطع درختان جنگل‌های هیرکانی کنار بیاید.
به رگبار بستن جنگلبان‌ تالشی رشید غفاری جلوی چشم خانواده‌اش و در حالی که دختر کوچکش را در آغوش داشت را هم‌ هرگز راش‌ها و شمشاد‌های هیرکانی فراموش نکرده‌اند. هنوز صدای صفیر گلوله‌های شکارچیانی‌ که چهار جنگلبان را در کرمانشاه به رگبار گلوله بستند و هر 4 نفر را به قتل رساندند به گوش می‌رسد. هنوز هم کابوس خانواده رئیس اداره منابع طبیعی ایلام افرادی است که وارد خانه‌شان می‌شوند و با پرتاب نارنجک آنها را راهی بیمارستان می‌کنند. همین چند ماه پیش بود که افرادی به زانوی امین هادی‌پور محیطبان منطقه گتوند شلیک کردند. او برای همیشه پایش را از دست داد. آن افراد برای کشتن محیطبان دیگری آمدند اما وقتی او را نیافتند همکارش را با گلوله زدند. داستان تلخ محیطبانان و جنگلبانان ایران در سال 1400 با تیر خلاصی که به پیشانی مهدی و میکائیل زدند، ادامه دارد.
شکارچیان در کمال ناباوری پیکر مجروح آنها را از ماشین پیاده می‌کنند و به آنها تیر خلاص می‌زنند. شکارچیان شروری که سلاح جنگی داشتند. آن شب تلخ محیطبانان موفق به پیدا کردن مهدی و میکائیل نمی‌شوند.سحرگاه روز سه‌شنبه یکی از اکیپ‌های جست‌وجو، خودروی محیط ‌زیست را در جاده‌ای فرعی می‌بیند. وقتی به خودرو نزدیک می‌شود متوجه پیکر بی‌جان دو محیطبان و حضور یک فرد مشکوک در محل حادثه می‌شوند. به گزارش سایت خبری دیده‌بان محیط ‌زیست ایران، مأموران بلافاصله او را دستگیر و به پلیس آگاهی تحویل می‌دهند.
فرد مظنون در بازجویی‌ها ادعا می‌کند که در قتل محیطبانان نقشی نداشته اما از طرف قاتلان برای پاک کردن آثار جرم به محل حادثه فرستاده شده است. با شناسایی قاتلان، مأموران پلیس اطلاعات زنجان برای دستگیری آنها عازم روستای محل سکونتشان می‌شوند. دو شکارچی که از افراد شرور هستند با نیروهای پلیس نیز درگیر شده و دست یکی از مأموران را نیز می‌شکنند.متخلفان سعی داشتند با ریختن بنزین روی مأموران آنها را آتش بزنند که پس از درگیری طولانی در نهایت دستگیر می‌شوند. متهمان چند ساعت پس از انتقال به پلیس آگاهی به درگیری مسلحانه و قتل محیطبانان اعتراف می‌کنند.
همچنین در بازرسی از خانه متهمان، سه اسلحه شکاری و مقادیری گوشت شکار متعلق به آهو کشف و ضبط شده است؛ متأسفانه شهادت مظلومانه این دو محیطبان نه اولین حادثه تلخ محیط‌ زیست ایران است نه آخرین‌ آن خواهد بود. آمار محیطبانان و جنگلبانان کشته شده در ایران در ۴۰ سال گذشته چند برابر کشوری چون امریکا است. این کشور وسیع در ۹۰ سال گذشته تنها ۲۵ محیطبان را از دست داده که علت مرگ ۹۵ درصد آنان نیز حوادث و سوانح بوده‌ است؛ در حالی که در امریکا شهروندان به انواع و اقسام سلاح‌های گرم دسترسی دارند. مهدی مجلل و میکائیل هاشمی اولین محیطبانانی‌ نیستند که با سلاح جنگی توسط شکارچیان از محیط‌ زیست ایران گرفته می‌شوند؛ سلاح‌هایی که مبدأ آنها را همسایه‌های شرقی و غربی چون افغانستان، عراق و پاکستان می‌دانند. تعداد محیطبان‌ها کم است و شکارچیان بی‌رحم در کمین آنها نشسته‌اند. با‌وجود قوانین مصوب، محیطبان‌ها شکار می‌شوند تا با تیر خلاص، محیط‌ زیست به عزای آنها بنشیند.
پیکر بی‌جان آنها ساعت‌‌ها در بیابان و مناطق حفاظت شده می‌ماند و شکارچیان حتی برای پاک کردن ردپای خودشان، افراد را اجیر می‌کنند. سال‌ها پیش در دوران احمدی‌نژاد یکی از مدیران سازمان محیط ‌زیست که در جمع محیطبانان سخنرانی می‌کرد، می گفت: ما برنامه داریم برای گشت در مناطق هلی‌کوپتر در اختیارتان بگذاریم.
یکی از محیطبانان دستش را بلند کرد و گفت: «آقا به ما پوتین بدهید، هلی‌کوپتر پیشکش!» اما آنها پهپاد و هلی‌کوپتر می‌خواهند. این اسلحه‌هایی که دست محیطبان‌هاست فقط جان آنها را می‌گیرد.
اگر شکارچی را بزنند، قصاص می‌شوند اگر نزنند کشته. پهپاد می‌خواهند و تجهیزاتی که بتوانند آنها را در حین تعقیب و گریز رصد کنند تا شکارچیان آنها را به جاده خلوت نکشانند و تیر خلاص بر سرشان نزنند.

برش
تشییع پیکر ۲ محیطبان شهید زنجانی

زنجان - پیکر محیطبانان این استان که در حین انجام وظیفه، آسمانی شدند ظهر چهارشنبه ۱۸ فروردین ماه در میان حزن و اندوه خانواده، همکاران و دیگر اقشار مختلف مردم، تشییع و به خاک سپرده شد. سرپرست روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان، گفت: پیکرهای مطهر شهیدان «میکائیل هاشمی» و مهندس «مهدی مجلل» که در راه حفاظت از محیط ‌زیست و سرمایه‌های طبیعی کشور در این استان به درجه رفیع شهادت نایل شدند در بهشت زهرا(س) شهر زنجان، آرام گرفتند.علی مرشدی افزود: شهید هاشمی متولد ۱۳۵۸ و با بیش از ۲۰ سال سابقه خدمت و شهید مجلل نیز متولد ۱۳۶۶ و افزون بر هفت سال خدمت، متأسفانه دوشنبه شب ۱۶ فروردین ماه، در حین تعقیب و گریز شکارچیان غیرمجاز بر اثر درگیری و شلیک گلوله از سوی این متخلفان، آسمانی شدند.
 وی اظهار داشت: شهید مجلل مجرد و شهید هاشمی دارای همسر و یک فرزند پسر هفت ساله است و اکنون نیز همسرش باردار است که متأسفانه این شهید گرانقدر نتوانست تولد فرزند دوم خود را ببیند.
به‌گزارش ایرنا، این دو محیطبان، نخستین شهدای حفاظت محیط‌ زیست استان زنجان هستند که در راه خدمت و انجام وظیفه به خیل شهدا پیوستند که یاد و نامشان برای همیشه، جاودانه خواهد ماند.

آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7598/7/573774/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر