ایران در ایران
ماجرای توزیع بادمجان رایگان در دشتستان

بوشهر - توزیع بادمجان رایگان در بین اهالی روستای نظرآقا در شهرستان دشتستان باعث واکنش‌هایی در فضای مجازی شد که گروهی موافق چنین اقدامی بودند و برخی نیز این اقدام را نکوهش کردند.
 پخش تصاویری از توزیع بادمجان رایگان در بین اهالی روستاهای نظرآقا در بخش سعدآباد از توابع شهرستان دشتستان استان بوشهر روز شنبه به سوژه داغ شبکه‌های مجازی تبدیل شد. برخی از کاربران فضای مجازی، توزیع بادمجان را دور از ‌شأن مردم دانسته و این اقدام را نکوهش کردند و در مقابل افرادی هم بودند که چنین رفتارهایی را پسندیده دانسته و خواستار ترویج آن شدند. به گزارش مهر، ماجرای توزیع بادمجان از این قرار است که یکی از کشاورزان و خیرین شهرستان دشتستان هر ساله در هنگام برداشت محصول مزرعه خود، بخشی از محصولات را بین نیازمندان توزیع می‌کند و امسال نیز این اقدام را انجام داده است.
این کشاورز امسال نیز حدود شش تن از محصول بادمجان مزرعه خود را به نیازمندان این منطقه اختصاص داده و بخشی از این محصولات با حضور مسئولان توزیع شده بود.

مردم نظرآقا در کمک به نیازمندان زبانزد هستند
عضو شورای اسلامی روستای نظرآقا نیز گفت: امام جمعه شهر سعدآباد که برای جلسه‌ای به روستا دعوت شده بود و در مسجد حضور داشت پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشا برای تجلیل از این کشاورز که زکات محصول خود را به‌صورت کالا پرداخت کرده بود چند بسته را به دست نمازگزاران نیازمند داد.
ایرج نظری افزود: هیچ گونه برنامه‌ای تحت عنوان توزیع یا مانور توزیع بسته‌های معیشتی یا گزارش دادن نبوده است فقط چند جوان که این محصولات را بسته‌بندی کرده بودند، این تصاویر را گرفته و دست به دست کرده‌اند. حجت‌الاسلام علیرضا کشاورز بارگاهی امام جمعه سعدآباد نیز بیان کرد: کشاورزی با سخاوت، چند تن بادمجان برای خانواده‌های نیازمند در اختیار فرماندهی پایگاه سلمان فارسی نظرآقا می‌گذارد و فرمانده پایگاه با همکاری بسیجیان بادمجان‌ها را از مزرعه کشاورز با سخاوت برداشت و به نظرآقا منتقل و در پایگاه توسط بسیجیان بسته‌بندی می‌کند و اعلام می‌کند خانواده‌های نیازمند که احتیاج به بادمجان دارند بیایند بادمجان برای خود ببرند و عده‌ای از مردم بی‌تکلف و مؤمن نظرآقا که نیاز داشتند به پایگاه مراجعه می‌کنند. وی اضافه کرد: ما نیز به اتفاق عضو شورای اسلامی نظرآقا برای تقدیر از زحمات بسیجیان پایگاه در کنار آنان بودیم.

آنفلوانزای پرندگان در تالاب میقان

اراک - تالاب میقان اراک هر ساله با سرد شدن هوا از نیمه‌های آبانماه میزبان پرندگان مهاجر است و البته این میزبانی گهگاه همراه با برخی نگرانی هاست.
به گزارش ایسنا تصاویر و یک ویدیوی ثبت شده از این تالاب  گویای وجود بیماری در بین پرندگان است و تعدادی لاشه‌ پرنده در سطح تالاب دیده می‌شود. این تالاب تجربه تلخ شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را در سال 95 دارد که بیش از 2400 لاشه پرنده از سطح آن جمع‌آوری شد، سال 96 نیز این بیماری در کمین تالاب میقان و پرندگان بود که به خیر گذشت و در سال 1397 و 1398 نیز هیچ موردی از وجود این بیماری گزارش نشد، اما ظاهراً سال 1399 می‌خواهد شاهد شیوع این بیماری باشد.
تصاویر نشان می‌دهد که تعدادی پرنده در سطح تالاب بی‌جان افتاده‌اند و تعدادی نیز جانی در بدنشان باقی نمانده و همین می‌تواند زنگ خطری برای میقان باشد، تشکیل ستاد استانی پیگیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در روز گذشته نشان می‌دهد که نگرانی‌ها چندان هم بی جا نیست.
مدیرکل حفاظت محیط‌ زیست استان مرکزی در این‌باره گفت: با توجه به گزارشات و پایش‌های صورت گرفته در تالاب میقان اراک مبنی بر تلفات پرندگان، دو سه نمونه موجود در منطقه، نمونه‌برداری شده است و با تشکیل جلسات هماهنگی، تمهیدات لازم برای پیش‌بینی شرایط و اقدامات اندیشیده شده است.
 رضا میرزایی افزود: تلفات در حدی نیست که اقدام به جمع‌آوری در سطح وسیع صورت گیرد، شرایط کاملاً تحت کنترل است و به‌دلیل حساسیت بالای موضوع، این بیماری بموقع اطلاع‌رسانی خواهد شد. وی از مردم خواست که به هیچ عنوان به تالاب میقان اراک نزدیک نشوند.

آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7498/14/561138/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر