ربیعی: دولت با تخصیص قیر رایگان مخالف است


علی ربیعی، سخنگوی دولت، که این روزها  به خاطر ابتلا به کرونا در بیمارستان بستری است، سؤالات خبرنگاران را به صورت مکتوب پاسخ می‌دهد. او دیروز به دو سؤال درباره وضعیت بورس و طرح مجلس برای توزیع قیر رایگان پاسخ داد.
به گزارش ایسنا، ربیعی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه دولت برای نهادینه کردن وضعیت امروز بورس چه برنامه‌ای دارد، گفت: در اقتصاد ایران پیش از این بازارهای موازی با بورس وجود داشته که بازدهی آن یک بازدهی عمومی مولد نبوده و صرفاً سوداگری را برای عده‌ای خاص به دنبال داشت. هنر دولت این بود که بازار سرمایه را به صورت مستقیم با جریان تولید، جریان شفافیت سرمایه و خلق ثروت برای بخش عظیمی از جامعه شفاف و قابل دسترسی کرد.
وی افزود: از منظر گزاره‌های اقتصادی اولاً بازار بورس بازدهی بهتری دارد و ثانیاً گام بلندی در راستای خصوصی‌سازی واقعی برداشته شده است. جریان خصوصی‌سازی در ایران مراحل مختلفی را پشت سر گذاشته است. این دولت در حال برداشتن گام جدید خصوصی‌سازی با مشارکت بالای مردم و شفافیت زیاد است و عرضه سهام در بورس و در گام‌های بعدی عرضه مدیریت صورت خواهد گرفت و آینده نشان خواهد داد این تلاش‌ها چه خدمتی را به اقتصاد ایران انجام داده است. ربیعی با بیان اینکه برخی نگرانی‌ها در خصوص حباب کاذب و یا برخی سوء‌استفاده‌ها، اصل این اتفاق مبارک را نباید خدشه‌دار کند، اظهار کرد: چون در ذات بورس فراز و نشیب و افت و خیز وجود دارد و با نگاه ویژه و حمایتی که دنبال خواهد شد و به رغم احتمال برخی تخلیه هیجانات در بازار سرمایه، بورس در درازمدت رشد خود را حفظ خواهد کرد. سخنگوی دولت ادامه داد: ورود بیش از ۴۰ میلیون ایرانی به بازار سرمایه، روندی را که باید بعد از چندین دهه در کشور رخ می‌داد سرعت بخشید. امروز هر سهم کامل سهام عدالت بیش از ۱۶ میلیون تومان است و دیگر مانند گذشته سهام عدالت تنها یک کاغذ بی ارزش نیست. وی تصریح کرد: بسیاری از اقتصاددانان و تحلیلگران اقتصاد سیاسی بر تأثیر بازار سرمایه در شیوه حکمرانی صحه می‌گذارند و به نظر من نیز یکی از برنامه‌های هر دولتی در آینده باید استمرار روند شفافیت مالی، ایجاد سازوکار ورود نقدینگی به چرخه تولید، مردمی کردن اقتصاد از طریق بورس، آرامش روانی در اقتصاد و مواردی از این قبیل باشد.
سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره طرح «قیر رایگان» که توسط مجلس ارائه شده و هماهنگی این طرح با دولت، تأکید کرد: دولت با تخصیص قیر رایگان مخالف است چرا که هیچ منبع مالی برای این گونه طرح‌ها وجود ندارد. اگر مجلس بخواهد با تکلیف به وزارت نفت و یا پالایشگاه‌ها قیر مجانی تأمین کنند، در این صورت منابع مالی هدفمندی که باید صرف پرداخت یارانه‌های نقدی، خرید گندم تضمینی، حمایت از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی و معلولین و تولید شود، کاهش خواهد یافت که این موضوع اصلاً به مصلحت نیست و دولت با آن مخالف خواهد بود. ربیعی ادامه داد: تجربیات گذشته نشان داد که دادن قیر مجانی باعث فساد و عدم شفافیت شده است و نتیجه چندانی عاید توسعه کشور نکرده است و به همین دلیل شورای محترم نگهبان همواره بر این موضوع حساسیت نشان داده و هنگام بررسی بودجه سال ۱۳۹۹ نیز بر آن ایراد گرفتند و ناگزیر حذف شد.
سخنگوی دولت اظهار کرد: بودجه حاوی ارقام کمی و تعیین دقیق منابع و مصارف است و نوشتن و یا اصلاح بودجه با مقادیری مانند کیلو و تن و بدون تعیین منابع و مصارف آن عملاً قابلیت اجرا نخواهد داشت. ربیعی گفت: دولت با اصلاح بودجه و متمم بودجه در شرایط فعلی موافق نیست و معتقد است تأمین قیر برای پروژه‌های عمرانی با سازوکار فعلی بودجه امکان‌پذیر است و نیازی به اصلاح بودجه نیست. وی یادآور شد: علاوه بر این تجارب و مطالعات نشان می‌دهد بخشی از بروز فساد، ناشی از سیاست‌هایی است که بعضاً از سر دلسوزی اتخاذ می‌شود. به این گونه موارد سیاست‌های فسادزا می‌گویند که بخشی از فساد ساختاری را تشکیل می‌دهند. ربیعی تأکید کرد: مبارزه با فساد اگر به مبارزه با مفسد خلاصه شود هیچ‌گاه مسأله فساد را حل نخواهد کرد. سیاست‌ها و تصمیمات رانت‌زا همواره می‌تواند فسادزا باشد.آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7409/3/550294/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر