سکوت معنادار امریکا در حادثه آتش‌سوزی ناو جنگی




زهره صفاری/ مقامات امریکایی ساعت‌ها پس از آتش‌سوزی و خسارت سنگین ناو «بانهام ریچارد» در بندر سن دیگوی کالیفرنیا همچنان سکوت اختیار کرده و از اعلام علت این حادثه سر باز می‌زنند.به گزارش «سی‌ان‌ان»، اخبار این آتش‌سوزی که به گفته آتش‌نشانان به‌دلیل وجود حجم بالای سوخت این ناو ممکن است تا چندین روز ادامه یابد، در شرایطی به‌صورت گسترده در رسانه‌های جهان مخابره می‌شود که «مارک اسپر»، وزیر دفاع دولت ترامپ تاکنون از اظهارنظر درباره آن امتناع کرده است.
در زمان این حادثه که به نوشته «بی بی‌سی»، با یک آتش‌سوزی در انبار و همزمان انفجاری در عرشه ناو رخ داد، 160 ملوان در محل بودند که براساس آخرین گزارش‌ها 17 ملوان و 4 غیرنظامی به‌دلیل استنشاق دود به بیمارستان کالیفرنیا منتقل شدند.
بنا به گفته دریادار «فیلیپ سوبک» حال همه مجروحان مساعد است: «ملوانان در این صحنه واقعاً فوق‌العاده عمل کردند و توانستند با اقدامات بموقع‌شان ناو را نجات دهند. با این حال هنوز منبع این آتش‌سوزی مشخص نیست. براساس گزارشی که به ما ارائه شده صبح یکشنبه آتش‌سوزی در انبار پایینی که پر از تجهیزات دریانوردی و... است، رخ داده اما هیچ مهماتی در ناو وجود نداشت و نگرانی ما تا حدود زیادی برطرف شد. اما این ناو حاوی میلیون‌ها گالن سوخت است که درست زیر محل آتش‌سوزی قرار دارد و تنها امیدواریم بتوانیم خسارت وارد شده به آن را جبران کرده و این شناور را به ناوگان دریایی بازگردانیم.»
«جان لیدل»، فرمانده لیتوانیایی بازنشسته ارتش نیز پس از این حادثه در حالی که همچنان علت این آتش‌سوزی با سکوت مقامات پنتاگون در هاله‌ای از ابهام قرار داشت، اظهارات تأمل برانگیزی «به نیویورک تایمز» کرد: «وقتی این گونه ناوها در بندر لنگر انداخته‌اند، مهار آتش در آنها بسیار دشوار است چراکه همه خدمه در محل نیستند و بسیاری از استانداردهای ایمنی دریانوردی نیز به نوعی به حال تعلیق درمی‌آید.»ناو جنگی غول پیکر «بانهام ریچارد» که قابلیت حمل بالگرد و بیش از هزار خدمه را دارد، به‌طور تقریبی بیش از 761 میلیون دلار برای نیروی دریایی امریکا هزینه داشته است.



آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7393/11/548343/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر