روز زن فراری کره‌ای در «برلیناله 2020»

جانی دپ و قدرت کوچک‌ها


وصال روحانی
خبرنگار
هفتمین روز جشنواره معتبر و بین‌المللی فیلم «برلین 2020» ثابت کرد که خارج از بخش مسابقه این جشنواره نیز رخدادهای جالبی جریان دارد. یکی از آنها پخش فیلم جدید «میناماتا» در قسمت خارج از مسابقه برای حاضران بود. این فیلم به دبلیو یوجین اسمیت، عکاس سرشناس جنگی امریکا (با بازی جانی دپ معروف) می‌پردازد و دستاوردهای واقعی زندگی پرماجرای او را شرح می‌دهد. اسمیت در یک رویداد دراماتیک مجبور به تقابل با یک کارتل بزرگ تبهکاری می‌شود که برای رسیدن به خواسته‌هایش مردم منطقه میناماتای ژاپن را مسموم می‌کند و به سوی مرگ سوق می‌دهد. در مسیر این رویدادها و در شرایطی که اسمیت خسته و نالان است یک زن جوان به‌نام ایلین (با بازی مینامی) او را تشویق به انجام یک کار بزرگ و تازه حرفه‌ای می‌کند که شاید از مهم‌ترین توفیق‌های عمر او باشد.
جانی دپ که به برلین سفر کرده است تا پس از دو نوبت پخش فیلم در این جشنواره با نمایندگان رسانه‌ها سخن گوید و در این فیلم با بیل نیگی بریتانیایی (ایفاگر نقش باب هیز، سردبیر نشریه لایف) و هیرویوکی سانادا ژاپنی نیز همبازی است، در نشستی خبری طی روز چهارشنبه به ارباب جراید گفت: «دلیل اصلی حضورم در این فیلم ارادت و علاقه‌ای است که از گذشته به یوجین اسمیت داشته‌ام و با مطالعه داستان و جزئیات زندگی او بیش از پیش به دشواری‌های کارش پی بردم. او حاضر شد بسیاری از نعمات زندگی را فدا کند تا بتواند از وقایعی تاریخی بهترین عکس‌ها را بگیرد و مهم‌ترین درس‌ها را به ما بدهد.»
فیلم «میناماتا» به ما می‌گوید اسمیت به سبب صدمات وارده به وی طی جنگ‌های مختلف دچار انواع بیماری‌ها و گوشه‌نشین‌ شده ولی جریان سیال زندگی او را رها نمی‌کند. دپ در این باره در برلین گفت: «اسمیت هرگز در زندگی‌اش آرام نگرفت و به نظر می‌رسد درون دیدگاه خاص خود نسبت به زندگی حبس شده بود. البته ما هنرپیشه‌ها هم گاهی در این گونه شرایط قرار می‌گیریم و ایزوله می‌شویم و فکر می‌کنم دوای درد همه ما و راه‌حل مشکلاتمان نگاه انداختن به زندگی‌های سنتی است که چینی‌ها با اسم ئی‌چینگ و انگلیسی زبان‌ها در متون موسوم به «کتاب تغییرات» تهیه کرده و در اختیار عموم گذاشته‌اند. من فکر می‌کنم نیروی عمومی مردم که نتیجه همیاری آنها با یکدیگر است و من آن را «قدرت کوچک‌ها» می‌نامم حلال بسیاری از مشکلات خواهد بود.»
کره‌ای‌ها در جست‌وجوی پیروزی‌های تازه
البته همه سر و صداهایی که جانی دپ در ارتباط با فیلم «میناماتا» ایجاد کرد و مشارکت اندرولویتاس کارگردان و بنوا دلهوم فیلمبردار این کار سینمایی در این قضیه نیز رقابت فیلم‌های بخش مسابقه را برای سبقت جستن از یکدیگر متوقف نکرد. روز چهارشنبه هیأت داوران جشنواره با ریاست جره‌می ایرونز بریتانیایی و سینمادوستان به تماشای سه فیلم دیگر این قسمت نشستند که یکی از آنها «زنی که فرار کرد» ساخته جدید هونگ سانگ سو کره‌ای بود که اضافه بر کارگردانی، نوشتن سناریو، تدوینگری و سرودن موسیقی متن فیلم را نیز برعهده داشته‌است. این فیلم به لطف بهره‌گیری از چند هنرپیشه قوی کره‌ای همچون کیم مین هی، سئو یانگ هوا و کیم سائه بیوک به لحاظ بازی‌ها هم در سطحی بالا قرار دارد و با توجه به پیروزی‌های پر سر و صدای یک سال اخیر فیلم کره‌ای «پارازیت» شامل چهار جایزه اسکار و تصاحب نخل طلای کن سازندگان این فیلم نیز نسبت به سرنوشتشان در برلیناله امسال ناامید نیستند. این در حالی است که در کارنامه یک ربع قرنی هونگ سانگ سو در حرفه کارگردانی فیلم‌های موفق و تأیید شده‌ای همچون «انگار همه چیز را می‌دانی» (2009)، «تپه آزادی» (2014) و «شب در ساحل به تنهایی» (2017) هم مشاهده می‌شود.
برهان قربانی در مسیر راینر و رنر فاسبندر
دیروز فیلم «DAU. Natasha» هم که کار ایلیا کرژانوفسکی و یکاترینا اوئرتل اوکراینی است، در برلین به نمایش درآمد و همین طور «برلین الکساندر پلاتز» که برهان قربانی کارگردان افغانی تبار تبعه آلمان آن را ساخته و یک «به روز سازی» روی داستان کلاسیک سال 1929 آلفرد دوبلین با همین نام به شمار می‌آید، قربانی در حالی با هنر بازیگری ولکت بونگیو گینه‌ای و یلا هاس آلمانی این نسخه تازه را رو کرده که در سال 1980 راینر ورنر فاسبندر کارگردان مشهور و فقید و صاحب سبک آلمانی هم یک مینی سریال موفق را از روی آن ساخته و به نمایش در آورده بود.
در دنیای یک نقاش ویژه
یکی از فیلم‌هایی که روز سه‌شنبه نمایش دوم و سوم خود را در برلین تجربه کرد و از امروز (پنجشنبه) اکران عمومی آن در ایتالیا و بخش دیگری از اروپای غربی هم آغاز می‌شود، کاری به‌نام «پنهان شده» ساخته جورجیو دیریتی ایتالیایی است، این فیلم پیرامون زندگی نقاشی به‌نام آنتونیو لیگابو و مبتلا شدنش به بیماری روانی و دوستی و مراوداتش با مجسمه‌سازی به‌نام آندریا موزالی است و طبعاً به‌عنوان نماینده ایتالیا در جشنواره امسال برلین شرکت کرده است. ایفای نقش لیگابو در این فیلم به الیو جرمانو هنرپیشه ایتالیایی سپرده شده که در سال 2014 نقش جیاکومو لئوپاردی، شاعر و فیلسوف ایتالیایی را هم در فیلم «لئوپاردی» به کارگردانی ماریو مارتونی بازی کرده بود. آندریا چرپلی هم در فیلم «پنهان‌ شده» در قالب موزالی ظاهر شده اما صرفنظر از بازی‌های حرفه‌ای این دو هنرپیشه که آنها را کاندیدای جدی جوایز خرس نقره‌ای بهترین هنرپیشه‌های جشنواره می‌کند، باید متذکر شد که بیشترین تأثیر را در شکل‌گیری این فیلم دیریتی داشته که سابقه ساخت یک کار درام موفق دیگر همچون «مردی که خواهد آمد» را هم در کارنامه هنری خویش دارد.

آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7290/15/537376/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر