آن سوی دولت همراه
«دولت همراه» بناست خدمات دستگاه‌های دولتی را به‌صورت غیرحضوری ارائه کند؛ هرچند ارائه این خدمات از طریق اپلیکیشن دولت همراه چندان مطابق میل مردم نیست، اما معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات معتقد است که لازم نیست دولت اپلیکیشن یا برنامه ارائه دهد، بلکه خدمات دولت باید از طریق اپلیکیشن‌های پرکاربر ارائه شود. به‌گزارش ایسنا، سامانه «دولت همراه» سال گذشته رونمایی شد؛ البته پروژه‌هایی مانند شبکه ملی اطلاعات، دولت الکترونیکی و دولت همراه از پروژه‌هایی هستند که افتتاح آنها تازه سرآغاز فعالیت‌های لازم در این طرح‌ها به شمار می‌رود و آغاز به‌کارشان، به این معنا نیست که کاملاً به اتمام رسیده‌اند؛ بلکه لازم است خدمات متنوع در بستر این امکانات قرار بگیرد تا آنچه از ابتدا درباره کاهش مراجعات و صرفه‌جویی در زمان و سهولت در بوروکراسی اداری مدنظر بوده، محقق شود. بارها از سوی کارشناسان گفته شده اگر در راستای تسریع راه‌اندازی دولت الکترونیکی تلاش کنیم، فساد کاهش‌ می‌یابد و مردم نباید برای دریافت خدمات به طبقات بالای یک ساختمان اداری بروند. در نتیجه با «دولت همراه» به‌جای اینکه نیاز باشد مردم برای دریافت خدمات مراجعه کنند، می‌توان خدمات دولتی را همه وقت و همه‌جا به مردم ارائه داد. این ویژگی متمایز دولت همراه نسبت به گروه‌هاست.
در آخرین آماری که درباره دولت همراه از سوی سازمان فناوری اطلاعات اعلام شده، میزان نصب یونیک دولت همراه یا استفاده از USSD آن بیش از هفت میلیون بود که به معنای استفاده این تعداد از شهروندان به‌صورت G۲C (دولت به مصرف‌کننده) است. سایر موارد به تفکیک هر دستگاه متفاوت است و میزان تراکنش میان‌دستگاهی سال ۱۳۹۷ نیز بالغ‌ بر ۳۵۰ میلیون اعلام شد.
البته نظراتی که درباره اپلیکیشن دولت همراه در فروشگاه‌های آنلاین مطرح می‌شود حاکی از آن است که این اپلیکیشن ظاهراً نمی‌تواند پاسخگوی نیاز کاربران باشد؛ برخی از کاربران به مشکل عدم احراز هویت اشاره می‌کنند که با وجود درج شماره ملی و تاریخ تولد اتفاق نمی‌افتد، برخی می‌گویند کد فعال‌سازی برایشان ارسال نمی‌شود و کاربرانی که از دریافت نکردن خدمات ناراضی هستند هم معتقدند اپلیکیشن دولت همراه برنامه ناکارآمدی است که حتی نمی‌توان آن را حذف کرد.
در همین حال، امیر ناظمی - رئیس سازمان فناوری اطلاعات نیز درباره مشکلاتی که اپلیکیشن «دولت همراه» دارد، اظهار کرد: دلیل این موضوع به زبان ساده این است که لازم نیست دولت اپلیکیشن ارائه دهد و ارائه آن انحصاری باشد، آنچه من از روز اول با آن مخالفت کردم و اکنون هم به‌دنبال تغییر رویه هستیم، یعنی خدمات دولت از طریق اپلیکیشن‌های پرکاربر ارائه شود. یعنی اگر روی موبایلتان اپلیکیشن اپراتوری را دارید، اشکالی ندارد که از همان اپلیکیشن خدمات دولت الکترونیک‌تان را هم بگیرید. وی ادامه داد: اگر راه‌های دریافت خدمات موازی باشد، رقابت ایجاد می‌شود، اما تا زمانی که این راه‌ها به‌صورت انحصاری در دست دولت باشد، هر روز به دلایل مختلف تحت تأثیر قرار می‌گیرد. بنابراین خدمات می‌تواند در اپلیکیشن دولت همراه متمرکز ‌شود اما اپلیکیشن‌های مختلف هم می‌توانند به این هسته وصل شوند و هر سرویسی را که خواستند دریافت کنند، یعنی کاربران اپ دولت همراه را داشته باشند اما قرار نباشد این انحصاراً تنها راهی باشد که مردم با آن روبه‌رو می‌شوند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه اجرای این تغییر رویکرد زمان می‌برد، افزود: این موضوع در این لحظه اولویت یک ما نیست، بلکه اولویت این است که مردم بتوانند از اپلیکیشن‌ها یا برنامه‌هایی که سرویس را بهتر از دولت ارائه می‌دهند، سرویس بگیرند. اگر قرار بود همین سرویس‌هایی که اپلیکیشن پرداخت یا اپلیکیشن‌های حمل‌ونقل دارند، توسط دولت ارائه شود، با این کیفیتی که الان مردم دریافت می‌کنند ممکن نبود واین امکانات امروز فراهم نمی‌شد.

آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7290/13/537336/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر