فهرست نهایی پنج نفره «جمنا» اعلام شد

حاشیه‌های پررنگ رونمایی از نامزدهای اصولگرا

گزارش «ایران» از کارنامه و سوابق اجرایی نامزدهای «جمنا»

ص 3


فهرست نهایی پنج نفره «جمنا» اعلام شد
حاشیه های پررنگ رونمایی از نامزدهای اصولگرا

علی رضایی


بالاخره از 5 نامزد نهایی اصولگرایان ائتلافی موسوم به «جبهه مردمی نیروهای انقلاب» رونمایی شد؛ صبح پنجشنبه، دومین مجمع عمومی «جبهه مردمی» که به اختصار «جمنا» نامیده می‌شود، در مجموعه شهر آفتاب برگزار شد و بر اساس آرای پارلمان عمومی اصولگرایان ائتلافی، سیدابراهیم رئیسی با 2 هزار و 147 رأی، علیرضا زاکانی با هزار و 546 رأی،  مهرداد بذرپاش با هزار و 404 رأی، محمدباقر قالیباف با هزار و 373 رأی و  پرویز فتاح با 994 رأی برای رقابت با حسن روحانی انتخاب شدند. اگر چه «جبهه مردمی»‌ها اعلام کرده‌اند در نهایت 4 نامزد این گروه به نفع یکی از کاندیداها که در مجمع عمومی سوم بالاترین رأی را کسب کند، کنار خواهد رفت، اما از ابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی به عنوان نامزد قطعی و نهایی اصولگرایان ائتلافی یاد می‌کنند.
 سفر انتخاباتی شهردار شهر زلزله‌زده
اگر چه ششم اسفند سال گذشته متعاقب برگزاری نخستین مجمع عمومی «جمنا»، رئیس دفتر رئیسی درباره نامزدی وی گفته بود رئیسی مسئولیت فعلی خود را «مهم‌تر از هر مسئولیت» دیگر می‌داند، اما روز پنجشنبه سیدصولت مرتضوی، شهردار مشهد به نمایندگی از وی خبر داد: «سیدابراهیم رئیسی به طور رسمی داوطلبی خود در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری را اعلام کرده و حضورش جدی است.» حضور صولت مرتضوی در این جلسه البته با حاشیه‌هایی همراه شد؛ از جمله انتقاد برخی رسانه‌ها از اینکه شهردار مشهد بدون توجه به وقوع زلزله و وضعیت ویژه‌ای که بر مشهد حاکم است، برای شرکت در یک میتینگ انتخاباتی راهی تهران شده است.
این در حالی بود که بر اساس پیام رئیسی که در این همایش قرائت شد، او «به دلیل وقوع زلزله در مشهد و نیاز استان خراسان رضوی به کمک‌های آستان قدس رضوی به فرآیند امدادرسانی، نتوانسته که در دومین مجمع عمومی حضور یابد.» توضیحی که این پرسش را پیش آورد که با این اوصاف، سفر شهردار مشهد که به مراتب نقشی کلیدی‌تر از تولیت آستان قدس رضوی در بحرانی چون زلزله دارد، به تهران برای شرکت در یک میتینگ انتخاباتی چه ضرورتی داشته است؟ شاید بر اساس همین حواشی بود که ساعتی بعد یک منبع آگاه در دفتر رئیسی به فارس گفت: «رئیسی سخنگویی برای اعلام نامزدی انتخاباتی در همایش نداشته و صرفاً در پیامی شفاهی به چندین نفر از اعضای حاضر در همایش از حسن ظن برادران انقلابی تشکر و قدردانی و اظهار امیدواری کرده که بزودی توفیق زیارت آنان میسر شود.» به گفته وی، «رئیسی ضمن ارج نهادن به اتحاد، انسجام و همدلی همه نیروهای انقلابی و احترام به تلاش‌های گروه‌ها و جریان‌های سیاسی در این زمینه، تصمیم نهایی درباره حضور در انتخابات را مستقلاً اخذ کرده است و در وقت مقتضی بی واسطه با مردم در میان خواهد گذاشت.»
افشاگری حامیان جلیلی درباره «جمنا»
دومین نکته‌ای که در فهرست 10 نفره نامزدهای «جمنا» برای انتخاب 5 کاندیدای نهایی خودنمایی می‌کرد، حذف نام سعید جلیلی و مصطفی میرسلیم بود.  هر چند نام جلیلی در فهرست ابتدایی «جمنا» دیده می‌شد و در نخستین مجمع عمومی «جبهه مردمی» هفتمین منتخب بود، اما اسمش در لیست 10 نفره‌ای که روز پنجشنبه به رأی گذاشته شد، درج نشده بود. مهدی چمران از اعضای هیأت مؤسس و شورای مرکزی «جمنا» در این باره گفت که از جلیلی هم برای حضور در این جبهه دعوت شده بود، اما وی گفته که «نمی‌خواهد بیاید و مستقل وارد خواهد شد.» با این حال، برخی رسانه‌ها افشاگری حامیان جلیلی درباره «جمنا» را در واکنش به حذف نام او از لیست نامزدهای اصولگرایان ائتلافی تعبیر کردند. چند ساعتی بعد از برگزاری دومین مجمع «جبهه مردمی» یکی از کانال‌های منتسب به حامیان او نوشت: «جمنا طراحی شده بود که به بدنه حزب‌الله در راستای منافع قدرت‌طلبانه قبایل مختلف اصولگرایی به اسم منافع مردم لگام بزند. علاوه بر مکانیزم معیوب و غیرشرعی جمنا، دلیل اصلی عدم پذیرش جلیلی، تعهدگیری جمنا مبنی بر انتخاب کادر دولت آینده توسط این گروه بوده است. در نتیجه این نامزد که سومین رأی در رأی‌گیری اولیه بدنه جمنا داشته است را به بهانه‌های واهی کنار می‌گذارند چون قائل به سهم‌دهی به قبایل قدرت نبوده است... مردم برای عبور از روحانی نیاز به وحدت اصولگرایان ندارند،‌ بلکه منتظر پاسخ معتبر به نیازها و سؤالاتی که کاملاً مشروع هستند و اگر این پاسخ ارائه نشود یا موکول به وحدت اصولگرایان شود، ‌توفیقی در پیش نخواهد بود. دوستان جمنا همان طور که از قبل واضح به نظر می‌رسید، خودشان معترفند دولت‌شان یک دولت سهامی خواهد بود و به جا مانده‌ها می‌گویند نگران نباشید، سهم شما خواهد رسید.»
پیش از این تنها پیش شرط‌های «جمنا» برای نامزدها، تمکین به ساز و کار رأی‌گیری مجمع عمومی همچنین تعهد کتبی برای انصراف به نفع نامزد نهایی این تشکل اعلام شده بود، نه «انتخاب کادر دولت.»
میرسلیم به اصولگرایان تعهد نداد
مصطفی میرسلیم نامزد حزب مؤتلفه اسلامی برای انتخابات ریاست جمهوری سال 92، دیگر غایب فهرست 10 نفره «جمنا» بود که بر اساس رأی‌گیری در مجمع عمومی نخست «جبهه مردمی» در رتبه 14 ایستاده و نتوانسته در زمره 10 نفر نخست باشد. اگر چه دبیر کل حزب مؤتلفه اسلامی پیش‌تر اعلام کرده بود تشکل متبوعش خود را ملزم به حمایت از ائتلاف اصولگرایان می‌داند، اما مهدی چمران اعلام کرد میرسلیم نیز میثاق نامه «جمنا» را امضا نکرده و تأکید داشته است تابع تصمیمات حزبی است. پیش از این اجلاس حمید رضا ترقی از اعضای حزب مؤتلفه در گفت‌و‌گویی با تأیید حذف مصطفی میرسلیم، نامزد این حزب از فهرست نامزدهای نهایی جمنا تأکید کرده بود «بر اساس توافق‌های صورت گرفته میرسلیم باید تا پایان مناظرات در صحنه انتخابات حضور داشته باشد و پس از پایان آن در صورتی که تصمیم بر حضور یک فرد گرفته شد، حزب مؤتلفه تغییراتی در تصمیم گیری‎های خود خواهد داد.»
تکذیب مجدد کاندیداتوری فتاح
یکی دیگر از نکات قابل تأمل فهرست منتخبان «جمنا» حضور سه چهره‌ای بود که پیش‌تر اعلام کرده بودند تصمیمی برای کاندیداتوری ندارند؛ نفر نخست پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی بود که اسفندماه سال گذشته به صراحت اعلام کرده بود قصد کاندیداتوری ندارد؛ اما «جبهه مردمی»‌ها باز هم نام او را در فهرست گذاشته و او را به‌عنوان 5 نامزد نخست نیز انتخاب کردند. این در حالی بود که بر اساس گزارش‌ها وی یک روز قبل از برگزاری مجمع عمومی با ارسال پیامکی به دو تن از اعضای هیأت رئیسه «جمنا» تأکید کرده بود: «با همه احترامی که به دوستان جمنا قائلم، پیرو صحبت‌های قبلی و تصمیم قاطع بر عدم ورود به انتخابات، از حضور در همایش فردا (پنجشنبه)معذور خواهم بود. ولی از ارادت ما به آن جمع چیزی کم نخواهد کرد.» با این همه دست اندرکاران «جمنا» هم نام او را به‌عنوان یکی از نامزدها به رأی گذاشتند و هم به نقل از پرویز فتاح این پیام را قرائت کردند که «به علت معذوراتی که شورای مرکزی از آن مطلع‌اند از حضور در دومین مجمع عذرخواهی می‌کنم اما سازوکار انتخاب کاندیدا را قبول دارم و از هیچ کمکی دریغ نمی‌کنم.» اما ساعتی بعد بود که هم کاندیداتوری و هم این پیام تکذیب شد. چه کمیته امداد امام خمینی(ره) در اطلاعیه‌ای تأکید کرد:«رئیس کمیته امداد امام(ره)،  خدمتگزاری به ولی نعمتان و اقشار مستضعف جامعه را از مهم‌ترین رسالت‌های نظام اسلامی می دانند...
بر همین اساس هیچ گونه قصد و برنامه‌ای برای نامزدی در انتخابات نداشته و نخواهند داشت.» این اطلاعیه ادامه داد: «همچنین یادآوری می‌کند هیچگونه پیام و اظهار نظری جهت طرح در مجمع از سوی ایشان ارسال نشده و حضور نیافتن در این جلسه به دلیل اعلام قبلی رئیس کمیته امداد مبنی بر عدم تمایل به نامزدی در انتخابات آتی ریاست جمهوری بوده است.»
افشاگری سردبیر تابناک علیه «جمنا»
دیگر نتیجه‌ای که نگاه محافل رسانه‌ای را معطوف خود کرد، حضور نداشتن محسن رضایی در زمره 5 نامزد نهایی «جمنا» بود؛ اگر چه محسن رضایی پیش‌تر اعلام کرده بود« تصمیمی به نامزدی ندارد اما اگر جبهه مردمی تکلیف کند به آن فکر خواهد کرد»، با این حال گویا رأی نیاوردن وی در اولین و دومین مجمع عمومی به مذاق حامیانش خوش نیامد؛ چنانکه به گزارش ایران آنلاین محمود ملکی سردبیر تابناک دست به افشاگری زد و نوشت: «گروه جمنا را تیم دوستان علیرضا زاکانی عضو جمعیت ایثارگران و دبیر کل گروه موسوم به رهپویان اداره می‌کند و از این گروه نباید انتظار داشت نام محسن رضایی بیرون بیاید.»
محسن رضایی خود نیز در پیامی به «جمنا» با تأکید بر اینکه «تصمیم من تغییر نکرده است و تقاضایی برای کاندیداتوری ندارم» به برخی انتقادها اشاره و تصریح کرد: «اگر دیروز و امروز من و آقای رئیسی و دیگر نیروهای انقلاب را تخریب می‌کنند حق دارند چرا که تروریست‌ها و کودتاچیان و صدامیان و شورشگران را که آستین آنها به خون ملت انقلابی و مظلوم ما بوده  سرکوب کردیم. ما از انجام کارهایی که کرده‌ایم نه تنها پشیمان نیستیم که به آنها افتخار می‌کنیم.»
قالیباف، بعد از زاکانی و بذرپاش
سومین اصولگرایی که اعلام کرده بود قصد کاندیداتوری ندارد اما در فهرست نامزدهای «جمنا» قرار داشت؛ محمد باقر قالیباف شهردار تهران بود. اگر چه او روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای تأکید کرده بود، «هیچ درخواستی برای نامزدی نداشته و ندارم»، اما مرضیه وحید دستجردی سخنگوی «جمنا» در ابتدای نشست اعلام کرد بیانیه قالیباف به معنای انصراف از کاندیداتوری نبوده است. شهردار تهران در رأی‌گیری نخست مجمع عمومی با کسب 1573 رأی بعد از رئیسی و فتاح قرار داشت، در انتخابات پنجشنبه گذشته با 1373 رأی بعد از علیرضا زاکانی و مهرداد بذرپاش ایستاد. مجموعه تحولاتی که روز پنجشنبه در مجموعه شهر آفتاب رخ داد، اوضاع اردوگاه انتخاباتی اصولگرایان را از برخی جهات روشن و از برخی جهات پیچیده‌تر کرد؛ واضح‌ترین رویداد همایش اخیر اصولگرایان، قطعیت کاندیداتوری رئیسی بود اما با توجه به تکذیب‌ها و توضیح‌ها، معلوم نیست 4 نامزد بعدی، همان 4 منتخب نخست مجمع عمومی دوم باشند؛ زیرا فتاح و قالیباف اعلام کرده‌اند قصد کاندیداتوری ندارند و با این اوصاف تنها 3 نامزد در فهرست 5 نفره باقی می‌مانند. حال باید منتظر ماند و دید آیا با حذف این نامزدها، «جبهه مردمی»‌ها تکلیف این دو نامزد را تمام شده می‌دانند یا هنوز به تلاش‌های خود برای حضور آنان ادامه می‌دهند. از سوی دیگر با اعلام حضور مستقل سعید جلیلی و احتمال حضور میرسلیم، همچنین اعلام کاندیداتوری بقایی در کنار 5 نامزد جمنا، تا اینجای کار دست کم 8 نامزد اصولگرا آماده کارزار انتخاباتی شده‌اند.
 

////////////////////////////////////////////////////////////

 

ص 21

مصداق  «رجل سیاسی» کیست؟
مرور کارنامه و سوابق اجرایی نامزدهای «جمنا»

پنجشنبه گذشته «جمنا» به‌عنوان تشکل انتخاباتی اصولگرایان به ترتیب آرا، حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، مهرداد بذرپاش، محمدباقر قالیباف و پرویز فتاح را به‌عنوان 5 نامزد نهایی خود معرفی کرد. در این میان، کمیته امداد امام خمینی(ره) در بیانه‌ای اعلام کرد که فتاح قصدی برای حضور در انتخابات نداشته است. به این ترتیب، نفر پس از او، یعنی حمیدرضا حاجی بابایی جایگزین وی  خواهد شد، هرچند برخی رسانه‌ها از کناره‌گیری حاجی بابایی نیز خبر داده‌اند. با وجود این، درحالی این چهره‌ها از سوی اصولگرایان برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری مطرح هستند که مطابق قانون اساسی، رئیس جمهوری باید از میان «رجل سیاسی» انتخاب شود. در ادامه، کارنامه و سوابق مدیریتی و اجرایی نامزدهای اصولگرایان مرور می‌شود.
رئیسی: قضاوت و تولیت
حجت‌الاسلام سیدابراهیم رئیسی (متولد 1339 محله نوق مشهد) با 57 سال سن، درحالی پنجشنبه گذشته، به‌عنوان نفر اول جمنا به عرصه رقابت انتخاباتی پا گذاشت که تنها یک سال و یک ماه و یک روز از آغاز تولیت او بر آستان قدس رضوی می‌گذرد. وی تا پیش از تصدی تولیت آستان قدس رضوی، در سمت‌های قضایی یا دستگاه‌های نظارتی مربوط به قوه قضائیه حضور داشته است. داماد آیت‌الله علم الهدی، در سال 59 و با حضور در دادیاری کرج، وارد دستگاه قضایی شد. دادستان کرج و همدان و جانشین دادستان انقلاب تهران در سال 64 از دیگر مسئولیت‌های قضایی وی است. در سال 1367، بنا به حکم امام خمینی(ره) رسیدگی به مشکلات قضایی در برخی استان‌ها به وی محول شد. در دوره ریاست آیت‌الله یزدی برقوه قضائیه، رئیسی تا سال 73 دادستان تهران بود و از این سال تا سال 1383 به مدت 10 سال، ریاست سازمان بازرسی کل کشور را به عهده داشت. وی همچنین از سال 1383 تا سال 1393، به مدت 10 سال معاون اول قوه قضائیه و در دوره دوم ریاست آیت‌الله آملی لاریجانی بر دستگاه قضا، از سال 1393 تا سال 1395 نیز دادستان کل کشور بود. انتخابات مجلس خبرگان رهبری، تنها عرصه‌ای بود که رئیسی خود را در معرض رأی و انتخاب مردم قرار داد. عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز، در دوره چهارم و پنجم مجلس خبرگان با رأی مردم خراسان رضوی به این مجلس راه یافت. وی پیش از عزیمت به مشهد مقدس، تولیت آستان امامزاده صالح(ع) تجریش را به عهده داشت.
زاکانی: سه دوره نمایندگی تهران در مجلس
علیرضا زاکانی (متولد 1344 در تهران) با 52 سال سن، پیش از حضور در عرصه‌های عمومی، دارای مسئولیت‌های نظامی بوده است. معاون گردان، مسئول محور اطلاعات و عملیات قرارگاه نجف 3، قائم‌مقام اطلاعات و عملیات لشگر محمّد رسول‌الله(ص) و نهایتاً مسئولیت محور این لشگر، از جمله مسئولیت‌های نظامی وی بوده است. وی در سال 1376 توانست دکترای عمومی‌ را از دانشگاه شهید بهشتی اخذ کند و در سال 1382 نیز موفق شد دوره تخصصی پزشکی هسته‌ای را به پایان ببرد. او اکنون علاوه بر فعالیت در مرکز پزشکی هسته‌ای مجتمع بیمارستانی امام خمینی(ره)، عضو هیأت مدیره انجمن علمی پزشکی هسته‌ای ایران نیز  هست. فعالیت‌های سیاسی زاکانی، از سال 77 آغاز شد، زمانی که او مسئولیت بسیج دانشجویی دانشگاه‌های استان تهران را به عهده گرفت. وی همچنین از سال 1379 تا 1382 مسئولیت سازمان بسیج دانشجویی کشور را به عهده داشت. وی در دوره‌های هفتم، هشتم و نهم انتخابات مجلس شورای اسلامی، توانست آرای مردم تهران را کسب کند. آنچه بیش از هرچیز نام او را مطرح کرد، ریاست او بر «کمیسیون ویژه بررسی برجام، پیامدها و نتایج» آن در مجلس نهم بود.
بذرپاش: از بسیج دانشجویی تا مجلس
مهرداد بذرپاش (متولد 1359 در تهران) با 37 سال سن، فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی خود را از دانشگاه صنعتی شریف آغاز کرد. نامزد جمنا برای انتخابات ریاست جمهوری که در سال ۷۷ در رشته مهندسی صنایع در دانشگاه صنعتی شریف پذیرفته شد، سرپرستی بسیج دانشجویی این دانشگاه را به عهده داشت.
وی پس از انتخاب محمود احمدی‌نژاد به‌عنوان شهردار تهران، به ریاست گروه مشاوران جوان شهردار تهران منصوب شد. مدیر فرهنگسرای خاوران، دیگر سمت او در شهرداری تهران در دوران احمدی‌نژاد است. در سال 1386 در دوران ریاست جمهوری احمدی‌نژاد، درحالی که 28 سال داشت، به‌عنوان مدیرعامل شرکت پارس خودرو برگزیده شد. وی ۱۰ ماه پس از تصدی این سمت، به‌عنوان مدیرعاملی گروه خودروسازی سایپا برگزیده شد و تا دو سال در این سمت حضور داشت. بذرپاش در سال 88 از سوی احمدی‌نژاد به سمت معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان ملی جوانان منصوب شد، هرچند در آذر ۱۳۸۹ در جلسه هیأت دولت برکنار شد. وی در سال 1394 با کسب 271 هزار و 771 رأی، توانست به‌عنوان نماینده تهران به نهمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یابد. وی همچنین صاحب امتیاز روزنامه «وطن امروز» است.
قالیباف؛ از نیروی انتظامی تا شهرداری تهران
محمدباقر قالیباف، چهارمین برگزیده «جمنا» (متولد 1340 در طرقبه مشهد) 56 سال دارد، از سال 1384 تاکنون شهردار تهران است، در نخستین باری که او در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرد، تنها توانست 4 میلیون رأی را به خود اختصاص دهد. او پیش از این 12 سال، یعنی از سال 79 تا 84، فرمانده نیروی انتظامی کشور بوده است. او که در سال 92 نیز برای دومین بار بخت ناکام خود را برای راهیابی به پاستور آزمود، در سال ۱۳۷۳ به‌عنوان فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا و در سال 76 نیز به‌عنوان فرمانده نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی منصوب شد. وی در سال 61 در دوران دفاع مقدس، به فرماندهی لشکر نصر خراسان منصوب شد و سپس در فرماندهی لشکر ۲۵ کربلا کار خود را دنبال کرد. قالیباف بعد از پایان جنگ فرمانده قرارگاه نجف بود و سپس به جانشینی نیروی مقاومت بسیج منصوب شد. او که اکنون خلبان شرکت هواپیمایی «ایران ایر» نیز هست، سامانه 110 پلیس را راه انداخت. اجرای طرح «امنیت اخلاقی» در سال 1381، از دیگر طرح‌های وی در نیروی انتظامی است.
 فتاح: از سدسازی تا کمیته امداد
پرویز فتاح (متولد 1340 در ارومیه) با 56 سال سن، تنها نامزد دارای سابقه اجرایی و وزارتی در میان برگزیدگان جمنا بود که البته کناره‌گیری خود را از رقابت اعلام کرد. رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) {از فروردین 1394 تاکنون} کار اجرایی را در سال 58 با فعالیت در جهاد سازندگی استان آذربایجان غربی آغاز کرد. وی در دوران دفاع مقدس، مسئولیت‌های مدیریتی و مهندسی بسیاری داشت. در سال‌های 68 تا 70 نیز فتاح به‌عنوان مسئول ستاد نیروهای سازمان ملل در ایران فعالیت می‌کرد. مدیر امور قراردادی طرح‌های عمرانی در امور سازندگی به مدت 3 سال و عقد قراردادهای طرح ملی در کشور، 11 سال قائم‌مقامی شرکت مهندس «سپاسد» و معاون فنی در این شرکت و مدیریت 4 ساله طرح سدهای کرخه و گتوند از دیگر فعالیت‌های مدیریتی وی است. وی در دولت نهم وزیر نیرو بوده است پس از پایان وزارت نیز، به‌عنوان مدیر عامل بنیاد تعاون سپاه مشغول فعالیت بوده است که این مسئولیت تا هنگام تصدی ریاست کمیته امداد ادامه یافت. مدیریت تهیه طرح تحقیقاتی ساخت‌وساز مدارس کشور در 11 جلد برای سازمان مدارس کشور، عضویت در تیم مطالعاتی ساخت 100 هزار واحد مسکونی در کشور و عضویت در تیم 9 نفره تعیین میله‌های مرزی ایران و عراق از دیگر مسئولیت‌هایی است که برای فتاح برشمرده می‌شود. وی از معدود گزینه‌های دارای پیشینه اجرایی جدی در فهرست 5 منتخب نهایی «جمنا» است که البته تأکید کرد که پیشاپیش به گردانندگان «جمنا» اعلام کرده بود که مایل به نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری نیست، براین اساس در میدان رقابت‌ها حضور نخواهد یافت.
حاجی بابایی از مدرسه  تا  وزارت
حمیدرضا حاجی بابایی (متولد 1338 در مریانج همدان) که به احتمال زیاد، به‌عنوان نفر ششم جایگزین فتاح حذف شده در فهرست نامزدهای جمنا خواهد شد نیز از دیگر نامزدهایی است که سابقه وزارت را در کارنامه خود دارد. او در دولت نخست احمدی‌نژاد وزیر آموزش و پرورش بود که یکی از بحث برانگیزترین اتفاقات مربوط به مدارس، یعنی آتش‌سوزی مدرسه شین آباد در دوران وزارت وی روی داد. او که اکنون 58 سال دارد، از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۲ دبیر مدارس، مدیر آموزشگاه و ریاست آموزش پرورش در شهرستانهای استان همدان را بر عهده داشت. همچنین از سال ۷۲ برای سه سال سابقه تدریس در مراکز تربیت معلم و دوره عالی ضمن خدمت فرهنگیان و دانشگاه آزاد اسلامی داشته است. حضور در فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی در همدان، سبب شد که حاجی بابایی بتواند در سال 74 با رأی مردم این شهرستان به پنجمین دوره مجلس شورای اسلامی راه یابد.
او در دوره‌های ششم، هفتم، هشتم و دهم نیز توانست آرای مردم همدان را کسب کرده و راهی بهارستان شود. او در دوران نمایندگی‌اش عضو هیأت رئیسه و رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس بوده و نیز در کمیسیون‌های محاسبه و بودجه، تلفیق، اصل 90 و امنیت ملی و سیاست خارجی عضویت داشته است. عضو هیأت امنای دانشگاه بوعلی سینا و عضو هیأت امنای دانشگاه علوم پزشکی همدان از دیگر مسئولیت‌هایی است که وی به عهده داشته است.
 


آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/6465/1/410016/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر