اخبار
معمای مرگ پرهام در سی‌و سه پل

گروه حوادث/ با گذشت یک هفته از مرگ عجیب پسر 12 ساله در آب کم عمق زنده رود اصفهان هنوز معمای این پرونده حل نشده باقی مانده است.
به گزارش ایسنا، سیزدهمین روز مرداد بود که پرهامِ ۱۲ ساله، هنگام بازی روی دهانه‌های پایین سی و سه پل، در آب کم عمق زنده‌رود افتاد و جان باخت. حالا خانواده‌اش می‌گویند که این قهرمان واترپلو، نه به خاطر خفگی در آب بلکه بر اثر برق گرفتگی جان خود را از دست داده و فرزندشان هم اولین و آخرین قربانی برق‌گرفتگی در این محدوده نبوده؛ نهادهای مسئول اما هنوز این موضوع را به‌صورت قطعی تأیید نکرده‌اند.
اولین خبری که در آن حادثه مرگ پرهام قلمکاریان منتشر شد، ۱۴ مرداد ماه و به نقل از غفور راستین، رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان بود. او در گفت‌و‌گو با یکی از خبرگزاری‌های رسمی اعلام کرد: «به گفته شاهدان عینی این پسر ابتدا دچار برق‌گرفتگی شد و به همین دلیل به رودخانه سقوط کرد.»
اما رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان روز بعد به ایسنا، گفت: «اعلام برق گرفتگی این نوجوان به نقل از شاهدان عینی بوده است. اظهارنظر قطعی در مورد علت مرگ بر عهده پزشکی قانونی است و اورژانس اصفهان نمی‌تواند چنین اظهارنظری داشته باشد.»
پدر پرهام قلمکاریان در گفت‌و‌گو با ایسنا، اظهار کرد: شب دوشنبه هفته گذشته برای تفریح به همراه خانواده به سی و سه پل رفته بودیم و بچه‌ها در قسمت کم عمق آب راه می‌رفتند و بازی می‌کردند. حدود ساعت ۱۲ شب با من تماس گرفتند و گفتند پسر شما دچار برق گرفتگی شده است. سراسیمه از آب به سمت دیگر پل رفتم و دیدم خانم و آقایی دارند پرهام را احیا می‌کنند و تنفس مصنوعی می‌دهند.
حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول کشید تا اورژانس به محل آمد و در آمبولانس هم عملیات احیا را انجام دادند که بی‌فایده بود و پسرم را به بیمارستان شریعتی بردند، اما متأسفانه پرهام برنگشت.
وی ادامه داد: دو بچه حدود ۶ و ۱۱ ساله که کمی جلوتر از پرهام مشغول بازی بودند گفتند وقتی این اتفاق افتاد حس می‌کردیم میخ داخل پاهایمان می‌رود و دقیقاً احساس برق گرفتگی داشتند. پرهام داخل آب پرت شده بود، اما بچه‌ها فکر کرده بودند بازی می‌کند.
وی افزود: مجبور شدیم در فضای مجازی شروع به اطلاع‌رسانی کنیم، پسرم قهرمان واترپلو بود و به‌صورت حرفه‌ای شنا می‌کرد، ضمن اینکه آن منطقه اصلاً احتمال غرق شدن ندارد و سطح آب عمیق نیست.
وی با اشاره به شکایتی که از شهرداری اصفهان و اداره کل میراث فرهنگی استان داشته، گفت: پزشکی قانونی در ظاهر نظر اولیه علت فوت را ایست قلبی اعلام کرد، اما گفتند که نتیجه قطعی را تا دو ماه آینده اعلام می‌کنند.
پدر پرهام یادآور شد: زیر سی و سه پل سکوهایی است که نورافکن در آنها قرار داده شده و فضای پل را روشن می‌کند. خیلی‌ها برای عبور از پل از روی این سکوها می‌روند ولی اصلاً ایمن نیستند و نهادهای مسئول باید فکری برای ایمن‌سازی و جلوگیری از تکرار این حوادث بکنند.

کلاهبرداری 12 هزار میلیاردی با کارت ملی معتادان

گروه حوادث/کشف صدها فقره چک سفید امضا در چمدان یکی از مسافران فرودگاه مشهد راز شبکه بزرگ پولشویی در کشور را فاش کرد. اعضای این باند با سوء‌استفاده از کارت ملی معتادان و بی‌خانمان‌ها اقدام به گرفتن دسته چک کرده و با آن بیش از 12 هزار میلیارد ریال کلاهبرداری کرده‌اند.
 سردار حسن مهری، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور در تشریح جزئیات این خبر اظهار کرد: حدود 2 ماه قبل مأموران پلیس فرودگاه مشهد در بازرسی از چمدان یک مسافر که عازم تهران بود با تعداد زیادی چک که با نام افراد مختلف و سفید امضا بود روبه‌رو شدند.
 سپس به منظور اطمینان بیشتر، موضوع توسط کارشناسان مربوطه بررسی و مشخص شد فرد حامل چک یکی از عوامل اصلی باند پولشویی و کلاهبرداری کلان است که در سطح کشور فعالیت می‌کند.فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور با بیان اینکه با اهمیت یافتن موضوع، پیگیری این پرونده به طور ویژه در دستور کار پلیس فرودگاه مشهد قرار گرفت، ادامه داد: با هماهنگی مقام قضایی پس از انجام دو ماه کار اطلاعاتی۱۳ نفر از اعضای اصلی این باند در شهرهای مختلف کشور توسط این پلیس دستگیر شدند.
سردار مهری درخصوص نحوه فعالیت این باند گفت: سرشبکه این باند از طریق رابطین خود در شهرهای مختلف افراد بی‌خانمان، معتاد و نیازمند را شناسایی و با پرداخت پولی اندک مدارک هویتی آنها را برای انجام کلاهبرداری دریافت می‌کرد. این باند همزمان با شناسایی افراد نیازمند با نفوذ در برخی از شرکت‌ها و مجامع امور صنفی اقدام به دریافت پروانه کسب به‌نام افراد بی‌بضاعت می‌کردند.
از طرفی این شبکه پولشویی با استفاده از خلأهای قانونی در سیستم بانکی اقدام به گرفتن دسته چک به‌نام این افراد یا وام‌های کلان با استفاده از پروانه‌های کسب کرده‌اند.
از آنجا که صاحبان چک می‌بایست برای دریافت دسته چک‌های ۲۵ و ۵۰ برگی ابتدا دسته چک ۱۰ برگی را دریافت و میانگین حساب برای خود ایجاد می‌کردند، افراد این باند دسته چک ۱۰ برگی را خودشان پاس کرده و پس از جلب اعتماد به محض دریافت دسته چک ۲۵ یا ۵۰ برگی اقدام به کلاهبرداری می‌کردند.
وی در مورد نحوه پرداخت دستمزد به افراد نیازمند گفت: اعضای این باند در قبال دسته چک ۲۵ برگی ۵۰۰ هزار تومان و در قبال دسته چک ۵۰ برگی یک میلیون تومان پرداخت می‌کردند. بنابراین تمامی دسته چک‌ها در اختیار عوامل اصلی باند بود که در بازار خرج یا برای ضمانت وام در اختیار بانک قرار می‌دادند همچنین تعدادی از دسته چک‌ها را در ازای هر برگ ۱۰۰ الی ۳۰۰ هزار تومان به افراد سودجو در بازار تهران واگذار می‌کردند.
به گزارش سایت پلیس، سردار مهری در پایان خاطرنشان کرد: با توجه به فعالیت این باند در زمینه‌های مختلف تاکنون ۱۳ نفر از اعضای اصلی آن دستگیر و میزان کلاهبرداری انجام شده تاکنون بیش از ۱۲ هزار میلیارد ریال عنوان و تعداد شاکیان این پرونده بالغ بر ۳۰ هزار نفر اعلام شده است. این پرونده در دادسرای عمومی مشهد مفتوح است و تحقیقات برای روشن شدن دیگر زوایای کلاهبرداری‌های انجام شده ادامه دارد.

مرگ 3 زن و مرد در تصادف جاده کمربندی

گروه حوادث/ تصادف دو دستگاه خودرو در کمربندی جنوبی شهر بابل سه نفر را به کام مرگ برد.
به‌گزارش روابط عمومی فوریت‌های پزشکی بابل، این حادثه ساعت یک و ۳۵ دقیقه بامداد دیروز دوشنبه بر اثر برخورد دو خودروی سواری تیبا و ۲۰۶ در جاده قدیم کمربندی جنوبی بابل ورودی بوله کلا رخ داد و یک مرد ۴۵ساله و دو زن ۶۰ و ۶۵ ساله به‌دلیل شدت جراحات وارده در دم جان باختند. همچنین در این حادثه ۶ زن و مرد دیگر نیز دچار آسیب دیدگی شدند که به بیمارستان شهید بهشتی و شهید یحیی‌نژاد منتقل شدند.


آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7416/12/551051/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر