اعلام شرایط برگزاری روز عرفه و اعیاد قربان و غدیرمعاون بهداشت وزارت بهداشت در نامه‌ای به حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی و انتظامی و رئیس کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا وزارت کشور ضمن اعلام ضوابط بهداشتی و شرایط برگزاری روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر تأکید کرد: این مراسم فقط در مناطق سفید برگزار شده و از برگزاری آن در سایر مناطق نیز پرهیز شود. بر اساس اعلام معاونت بهداشت، ضوابط بهداشتی و شرایط برگزاری روز عرفه و اعیاد قربان و غدیر به شرح زیر است

شرایط برگزاری عرفه
- اولویت برگزاری مراسم عرفه از طریق فضای مجازی است. - مراسم عرفه فقط در مناطق سفید برگزار شود. - از برگزاری مراسم عرفه در سایر مناطق (زرد، نارنجی و قرمز) پرهیز شود.  - در صورت برگزاری حضوری در مناطق سفید در حد چند محل مشخص بدون تجمع و فیلمبرداری و پخش مستقیم از رسانه ملی و استانی و بهره‌گیری مردم در منازل از رسانه ملی (رادیو و تلویزیون)  انجام شود.  - در صورت برگزاری حضوری در مناطق سفید، در تعدادی از مراکز مشخص شده (مراکز شهرستان‌ها) و در فضای باز با رعایت فاصله 1.5 متر و استفاده از ماسک و جمعیت حداکثر 50 نفر رعایت شود.  - در صورت برگزاری در مناطق سفید در مکان‌های مسقف با 25 درصد ظرفیت محل حداکثر 50 نفر به ازای هر نفر 4 متر مربع دارای تهویه مناسب و استفاده از ماسک رعایت شود.- بدون توزیع نذری و پذیرایی در صورت توزیع مواد غذایی و توزیع آب باید به صورت بسته‌بندی یک نفره باشد.  برگزاری مراسم در فضای باز بیش از دو ساعت و در فضای مسقف و سرپوشیده بیش از یک ساعت نشود. گندزدایی قبل و بعد از مراسم محل (سطوح مشترک) ضروری بوده و باید انجام شود. وجود مواد ضدعفونی دست در ورودی محل برگزاری مراسم ضروری است. کنترل تردد و ورود و خروج جهت جلوگیری از تجمعات توسط مسئولین برگزاری انجام شود. مراکز بهداشت با هماهنگی سازمان تبلیغات و مسئولین برگزاری هماهنگی لازم جهت نظارت و کنترل بهداشتی برنامه‌ریزی نمایند. مسئولین برگزارکننده، ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک است در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل داده شود.

شرایط اعیاد قربان و غدیر
- برگزاری هرگونه مراسم و جشن و نماز عید غدیر و قربان فقط در مناطق سفید از نظر شیوع بیماری کووید 19 انجام شود. از برگزاری مراسم و نماز اعیاد قربان و غدیر در مناطق زرد، نارنجی و قرمز پرهیز شود. از برگزاری هر گونه مراسم جشن اعیاد با تجمعات بزرگ پرهیز شود.برگزاری مراسم به صورت مجازی و رسانه‌های ملی انجام شود.از فعال شدن ایستگاه‌های صلواتی جهت توزیع شیرینی و شربت و موارد مشابه پرهیز شود.اولویت برگزاری نماز اعیاد قربان و غدیر در مناطق سفید در فضای باز با رعایت فاصله 1.5 متری و با استفاده از ماسک و همچنین مهر و سجاده شخصی است.  درصورت برگزاری نماز عید غدیر و قربان به صورت مساجد محله در مناطق سفید با  حداکثر 50 نفر نمازگزار و رعایت فاصله 1.5 متری از هم ضروری است. حداکثر زمان جهت برگزاری نماز غدیر و قربان از یک ساعت بیشتر نشود.
استفاده از ماسک توسط نمازگزاران و همه افراد شرکت کننده در مراسم فریضه نماز الزامی است. استفاده از سجاده و مهر شخصی توسط نمازگزاران ضروری است. در صورت برگزاری در فضای سرپوشیده و مسقف، داشتن تهویه مناسب ضروری است به طوری که حداقل در و پنجره‌ها در مدت برگزاری نماز باز باشد.  سطوح مشترک محل‌های برگزاری قبل و بعد از مراسم توسط مسئولین برگزاری گندزدایی شود. در ورودی محل برگزاری امکانات ضدعفونی دست فراهم و تعبیه شده باشد. مسئولین برگزار کننده، ماسک جهت افرادی که فاقد ماسک هستند در نظر گرفته و هنگام ورود به محل جهت استفاده تحویل داده شود. مردم از دید و بازدید اعیاد قربان و غدیر در همه مناطق پرهیز نمایند.  استفاده از ظرفیت صدا و سیمای ملی و استانی در اطلاع‌رسانی عمومی ضروری است. مراسم قربانی و ذبح آن طبق دستورالعمل سازمان دامپزشکی عمل شود.  همچنین از ذبح قربانی در منازل پرهیز شود.

منتظر فرمایش رهبر معظم انقلاب و مراجع برای محرم باشیم
معاون کل وزارت بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر ۷۲.۵ میلیون نفر در استان های با وضعیت قرمز ســــــــاکن هستند، تمهیدات اندیشیده شده برای برگزاری محرم را تشریح و تأکید کرد که محرم امسال با اعمال شرایط خاص برگزار خواهد شد. به گزارش وبدا، ایرج حریرچی درباره شیوه برگزاری مراسم عزاداری ماه محرم، بیان کرد: جلسه‌ای با حضور رئیس شورای عالی سیاستگذاری ائمه جمعه، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از حوزه علمیه قم، رئیس سازمان اوقاف و... برای تصمیم‌گیری درباره این موضوع برگزار شد و اصل تصمیم‌گیری‌ها بر مبنای پیشگیری است تا مواجهه را به حداقل برسانیم.
حریرچی تصریح کرد:از کسانی که در این زمینه اظهار نظر می‌کنند می‌خواهیم صبر کنند تا ببینند رهبر معظم انقلاب و مراجع چه خواهند فرمود و مراسم را چگونه برگزار خواهند کرد تا بتوانیم امسال شکوه را در مراسم معنوی مبتنی بر شور و شعور و با حفظ جان تمام مسلمین برگزار کنیم. نظارت‌ها در این باره جدی خواهد بود، اما ناظران اصلی ما خود افراد خواهند بود.


آدرس مطلب http://www.irannewspaper.ir/newspaper/page/7407/5/550016/0
ارسال دیدگاه
  • ضمن تشکر از بیان دیدگاه خود به اطلاع شما رسانده می شود که دیدگاه شما پس از تایید نویسنده این مطلب منتشر خواهد شد.
  • دیدگاه ها ویرایش نمی شوند.
  • از ایمیل شما فقط جهت تشخیص هویت استفاده خواهد شد.
  • دیدگاه های تبلیغاتی ، اسپم و مغایر عرف تایید نمی شوند.
captcha
انتخاب نشریه
جستجو بر اساس تاریخ
ویژه نامه
ایران عصر